Пам`ятка
для батьків щодо діагностики
порушень постави

Шановні батьки! Дуже важливо уважно стежити за поставою вашої дитини, щоб завчасно попередити будь-які відхилення. Порушення постави ви можете ви¬значити самостійно в домашніх умовах, оглянувши дитину в декількох позиціях.

Позиція № 1. Дитина стоїть прямо з опущеними руками вздовж тулуба спи¬ною до вас. Ознаки здорової постави:

• плечі дитини — на одному рівні;
  • кути лопаток — симетричні;
  • лінії овалів тіла [шиї, талії, грудної клітки) — симетричні;
  • тазові кістки і сідничні складки — на одному рівні;
  • хребет — рівний.

Позиція № 2. Дитина повільно нахиляє голову і поступово згинається, опус¬каючи руки до підлоги. Ознаки здорової постави:

• симетрія тіла під час нахилів не порушується;
  • ділянки спини з посиленою або ослабленою мускулатурою — відсутні;
  • відрізки між виступами хребта — однакові;
  • викривлення хребта вліво чи вправо — відсутні.

Позиція № 3. Дитина, стоячи рівно, повертається до вас лівим, потім правим боком. Ознаки здорової постави:

• всі частини тіла з обох боків — симетричні;
  • сутулість або деформація грудної клітки — відсутні.

Позиція № 4. Дитина лежить на рівній поверхні (підлога, ліжко) з витягнути¬ми вздовж тіла руками. Ознаки здорової постави:

• розміри правої і лівої стоп — однакові;
  • довжина ніг за співвідношенням притиснутих правої і лівої п'ят — однакова.

Якщо під час огляду дитини ви не помітили жодних викривлень хребта, асиме¬трії тіла і кінцівок, ознак плоскостопості, це вказує на здорову поставу вашої дитини.

Якщо ви виявили порушення симетрії тіла, викривлення хребта, плоскосто¬пість, необхідно проконсультуватися у лікаря-ортопеда для визначення причин порушення постави і розроблення комплексу індивідуальних лікувальних та реа¬білітаційних заходів. До консультації з лікарем дитину необхідно звільнити від фі¬зичних навантажень.

Лікування порушень постави має бути індивідуальним і, зазвичай, є трива¬лим — від 2-3 місяців до кількох років. З метою профілактики порушень постави бажано проводити огляд вашої ди¬тини щомісяця.

(Використано матеріали Журнал
«Медична сестра дошкільного навчального закладу» №2,2012 рік)